Projekty

Mistrz Tradycji 2016

Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Realizowany dla Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.
Jako Mistrz Tradycji powadziłam warsztaty malowania fliz oraz wytwarzania ceramiki siwej. Odbiorcami projektu byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, którzy przez 8 miesięcy poznawali historię wytwarzania fliz i ich związki z Żuławami, oraz samodzielnie malowali kafle na wzór holenderskich fliz z żuławskich domów. Projekt zakończył się wystawą w Skansenie Rzemiosł Dawnych w Szkole Łacińskiej w Malborku. 

Miniatury pieców 2017-2018

Przez ponad pół roku, jako podwykonawca, wykonałam w swojej pracowni szkliwienie i malowanie techniką majolikową ponad 400 miniatur kafli piecowych. Kafle wykonała konserwatorka ceramiki z Muzeum Zamkowego w Malborku. Do moich zadań należało dobranie szkliw i tlenków by po wypale kafle były jak najbardziej zbliżone do zachowanych fragmentów oryginałów. Z kafli powstały miniatury pieców gotyckich i renesansowych, wykonane we wspomnianej pracowni konserwatorskiej. Dodatkowo w mojej pracowni wykonałam w całości samodzielnie miniaturę pieca gospodarczego. W pracy odtworzyłam najbardziej charakterystyczne detale – spękania na powierzchni, odymienie wewnątrz paleniska i wyłożone kamieniami wejście do pieca.
Wszystkie piece są eksponowane na wystawie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

365th anniversary of Royal Delft

W marcu 2018 roku stałam się małą cząstką międzynarodowego projektu, realizowanego przez najstarszą, nadal działającą, manufakturę fajansu w Holandii. Z okazji 356 rocznicy jej istnienia, każdego dnia w roku jedna osoba malowała małą flizę, która stawała się częścią rocznicowego panelu. Na mojej flizie namalowałam żuławską wierzbę. Panel ukończono 31 stycznia 2018. Dziś jest on prezentowany we wnętrzu „manufaktury – jubilatki” – The Koninklijke Porceleyne Fles w Delft.

EtnoPolska 2018

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje. Realizowany dla Muzeum Miasta Malborka.
W ramach programu opowiedziałam i holenderskich flizach na Żuławach podczas konferencji „Jestem Polakiem. Jestem Żuławiakiem”. Poprowadziłam też zajęcia z mieszkańcami Malborka, podczas których wykonali oni ponad 70 fliz. Flizy inspirowane wzorami z żuławskich domów podcieniowych prezentowane są w bramie wjazdowej do muzeum.

Żuławskie Gmerki

W 2017 roku miałam przyjemność czuwać nad realizacją projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie”. Pod moim czujnym okiem powstały przepiękne kafle ceramiczne z reliefowymi zdobieniami, przedstawiające gmerki z żuławskich domów. Kafle zostały na stałe wkomponowane w mur okalający dom podcieniowy w Trutnowach i stały się kolejną atrakcją turystyczną tego miejsca – Aleją żuławskich gmerków.

Mistrz Tradycji 2018-2019

Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Realizowany dla Muzeum Miasta Malborka od 04.2018 do 10.2019. Jako Mistrz Tradycji spotykałam się z grupą kobiet, tutorek, które uczyły się, by zdobytą wiedzę przekazać dalej. To zupełnie inna realizacja projektu niż za pierwszym razem. Podczas spotkań dużo czasu poświęciłyśmy na poznawanie historii holenderskich fliz, odwiedzałyśmy miejsca w których nadal można je zobaczyć, realizowałyśmy „wirtualne spacery” po flizowych miejscach w Polsce i na świecie. Dużo czasu poświęciłyśmy na naukę malowania tlenkami. Malowałyśmy nie tylko płaskie flizy ale również naczynia. Nasze prace to inspiracje wzorem i kolorem zaczerpniętym z holenderskich fliz i fajansowych naczyń. Zajęcia miały na celu podtrzymanie lokalnej tradycji ceramicznej, i podjęcie prób łączenia jej z „żuławskim dizajnem”. Mało kto wie, że Malbork od zawsze miał bardzo bogate tradycje ceramiczne i że to właśnie w Malborku, poza Gdańskiem i Elblągiem, wytwarzano najpiękniejsze naczynia z fajansu pomorskiego, inspirowane holenderskimi wzorami. Malborscy ceramicy słynęli z doskonałego warsztatu malarskiego… 

Nadbałtyckie Centrum Kultury 2021

Etno Polska 2022. Kultura Stołu.