Beata Grudziecka

o mnie

Jestem geografką i ceramiczką. Ukończyłam również studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu muzealnictwa i ochrony zbiorów. Od 2014 roku prowadzę badania terenowe na Żuławach dotyczące obecności i związków fliz holenderskich z tym terenem. Wiedzą o flizach dzielę się od kilku lat na na profilu „Żuławskie inspiracje” oraz „Flizy w Polsce” na FB

Dwukrotnie jako „Mistrz Tradycji” realizowałam roczne i dwuletnie warsztaty w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna”.

W 2018 roku wzięłam udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez The Royal Delft, najstarszą i nadal działającą manufakturę fajansu w Holandii. 

W 2020 roku otrzymałam stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców kultury, na działania związane z animacją i edukacją kulturalną związane z flizami holenderskimi oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na autorską wystawę „Żuławy na flizach”. 

Dwukrotnie brałam udział w warsztatach malowania fliz holenderskich organizowanych przez De Koninklijke Porceleyne Fles w Delft.
W 2021 ukończyłam Masterclass Delfts blauw schilderen w Heinen Delfts Blauw w Amsterdamie. 

Od 2020 roku współpracuję z Akademią Łucznica, gdzie prowadzę sześciodniowy kurs malowania kafli na wzór holenderski. Kolejne kursy w przygotowaniu.